Nemaža dalis asmenų finansinio pasisekimo bei savirealizacijos galimybių bando ieškoti dirbdami “ant savęs”. Pajamas gali nešti “juodas” darbas bei vokeliai, darbas pagal patentą ir galiausiai – formalus savo veiklos kaip juridinio vieneto užregistravimas, vadinamasis įmonių steigimas. Visuomenėje susiduriama su gana prieštaringu požiūriu į šį klausimą. Vieni ragina tuoj pat, vos tik “užuodus” galimai pelningą sritį, legaliai imtis darbų, tuo tarpu kiti deklaruoja, jog mieliau liks šešelyje, gaus didesnes pajamas į rankas bei “nemaitins” “alkano” biurokratinio aparato. Paanalizuokime ir mes, ar įmonių steigimas – protingas žingsnis?
Dėl savo veiklos įstatymiško įforminimo ilgai dvejoti nereikėtų. Pagalba kaimynei atliekant remontą ir kaip atlygis už darbą gauti pinigai – nieko blogo, tačiau jei nuolat verčiamasi nelegaliu darbu, sau suteikiama tik “meškos” paslaugos. Aišku, taip atsikratome mokesčių naštos ir į rankas gauname gerokai solidesnę sumą, tačiau ar susimąstome apie tai, jog:
- nelegaliai dirbantys nėra apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu;
- senatvė nusimato labai skurdi – pensijos juk nekaupiate;
- nelegaliai dirbantys ir kartu socialines pašalpas gaunantys asmenys yra nesąžiningi mokesčių mokėtojų atžvilgiu ir atima pinigus iš tų, kuriems finansinė parama kur kas reikalingesnė;
- nelegalus darbas nesuteikia jokių garantijų. Pajamų šaltinis gali netikėtai dingti, pasamdęs asmuo – apgauti. Savo tiesą ne tik bus sunku įrodyti, bet, situacijai paaiškėjus, teks sumokėti ir baudą už nelegalią veiklą.
Daugiausia diskusijų sulaukia klausimas, ar likti fiziniu asmeniu, dirbančiu pagal verslo liudijimą (ar individualios veiklos pažymą) ar steigti įmonę. Pirmasis variantas tinkamas asmenims, vykdantiems nedidelės apimties darbus, norintiems “apsiuostyti” naujoje rinkoje, išbandyti save ar individualią veiklą derinantiems su pagrindiniu samdomu darbu. Įmonių steigimas rekomenduojamas asmenims, turintiems didesnių veiklos plėtros planų bei nebijantiems galimos rizikos. Šis žingsnis, priklausomai nuo pasirinkto įmonės tipo, reikalauja nemenkų finansinių institucijų. Įmonių veikla, lyginant su pagal patentą dirbančiaisiais, yra kur kas labiau varžoma įstatymų bei mokestinių prievolių. Įmonių steigimas, savaime suprantama, sudėtingesnis nei individualios veiklos. Tiesa, šis klausimas kelti baimę turėtų mažiausiai: įmonių steigimo tvarka išsamiai aprašoma internete, negana to, galima pasinaudoti paslaugomis asmenų, dirbančių įmonių kūrimo srityje.
Mokėti mokesčius bei prisidėti prie ekonomikos augimo – kiekvieno piliečio pareiga. Dirbkime legaliai. Puikia karjeros pradžia gali tapti užsiėmimas individuali veikla, o visiškai savimi pasitikintys gali iškart bandyti ir kurti savo įmonę.
Puikus, lengvai skaitomas straipsnelis. 🙂