0

Kaip išsirinkti namų laiptus?

Pirmiausia, laiptai yra techninė priemonė, padedanti patekti į skirtinguose aukštuose esančias patalpas, t.y. iš vieno aukšto į kitą, iš namų į rūsį, iš viršutinio aukšto į palėpę ir pan. Iš kitos pusės, laiptai yra ir viena pagrindinių kiekvieno interjero detalių, kuri turėtų derėti bendrame interjero vaizde.

Pavyzdžiui, jei kaimyno namuose laiptai atrodo labai gerai ir yra patogūs, jūsų namuose jie gali visiškai netikti tiek savo stiliumi, tiek techniniais parametrais. Todėl specialistai ir meistrai konkrečiam laiptų projektui pateikia praktines rekomendacijas, kurios turi būti derinamos prie norimo laiptų gamybos dizaino.

grazus-mediniai-laiptai

Stilius ir praktiniai sprendimai

Dviejų ar daugiau aukštų individualaus namo projekto rengimo metu numatoma vieta laiptinei, apskaičiuojamas pakopų skaičius, aukštis, laiptų forma ir kiti parametrai. Tačiau pastačius namą numatytas laiptinės projektas dažniausiai koreguojamas tiek stiliaus atžvilgiu, tiek dėl techninių detalių. Ir tai visai normalu. Juk laiptai yra viena centrinių interjero ašių, į kurią remiasi visas interjeras.

Kalbant struktūriškai, laiptus sudaro sija, medžiaga, kuri naudojama pakopoms ir turėklai. Visų šių struktūrinių dalių dermė lemia, ar įrengta laiptinė bus patogi ir saugi, kiek užims vietos namuose, ar turėklai bus ne per žemi, ar ne per aukšti, ar pasirinkta medžiaga pakopoms ne tik atitiks pasirinktą stilių, bet ir bus praktiška.

Pagrindinė specialistų rekomendacija yra imtis laiptų įrengimo, kol dar nepradėta būsto vidinė apdaila. Iš vienos pusės, laiptinės įrengimas yra statybinis darbas, todėl jo metu virinama, kalama, pernešamos statybinės detalės. Visų šių statybinių procesų metu gali būti pažeista jau atlikta apdaila. Todėl verta įsiklausyti į šiuos meistrų patarimus.

Laiptų gamyba nėra labai konkrečiai apibrėžtas procesas namo statybų atžvilgiu, tačiau visgi turi tam tikrus reikalavimus. Patartina namo komunikacijas įrengti tik tada, kai laiptai jau įrengti. Tiesiog pirmiausia įrengus komunikacijas, o tik paskui montuojant laiptinę, gali atsitikti taip, kad laiptų atramos taškas bus būtent ten, kur ir praeina kuri nors komunikacija (vandens, elektros, šildymo ir pan.). Taip iškils ne viena problema, kurią bus sudėtinga išspręsti.

Kokia medžiaga pakopoms yra geriausia?

Bendrose patalpose, kuriomis naudojasi daug žmonių, dažniausiai laiptai klijuojami plytelėmis, daromi metaliniai ar betoniniai. Namai kiekvienam iš mūsų reiškia jaukumą, šilumą, patogumą. Todėl ir medžiagų visame interjere norisi kuo šiltesnių. Ne išimtis ir laiptai. Tam, kad namuose būtų smagu vaikščioti ir basomis, geriausias pasirinkimas – įrengti medines laiptų pakopas.

Iš esmės pakopoms galima naudoti bet kokį medį, tačiau rekomenduojamas kietesnis, pavyzdžiui, ąžuolas arba uosis. Pušies mediena netinka laiptų gamybai, nes pagal kietumo skalę yra minkštesnė už uosį ar ąžuolą, todėl žymiai greičiau gali nusitrinti pakopų briaunos.

Tačiau ne kiekviename interjere medis gali derėti. Pavyzdžiui, jei namuose nėra jokių detalių iš medienos ar jos imitacijų, t.y. durų, palangių, grindų ar langų, rekomenduojama laiptų pakopoms pasirinkti polimerinę dangą. Taigi svarbu, kad laiptų mediena būtų susijusi su grindų danga, durimis ar kitu interjero elementu. Tuomet visas interjeras bus harmoningai suderintas.

Laiptų forma ir kitų parametrų parinkimas

Laiptų forma pasirenkama dar architektui dirbant prie namo projekto. Populiariausios, žinoma, yra „U“, „L“ raidžių formos arba spiraliniai laiptai. Svarbu formą pasirinkti iš anksto tam, kad laiptinei būtų palikta pakankamai vietos. Mažoje nišoje net ir stilingiausi laiptai atrodys labai prastai.

Spiralinės arba raidės „C“ formos laiptinės retai pasirenkamos dėl to, kad yra brangesnės. Tačiau tie, kas tokius laiptus užsisako ir įsirengia, didžiuojasi visą gyvenimą. Tokie klientai sako, kad vaizdas kelis kartus atperka išleistą sumą.

Specialistų teigimu, patogiausias pakopos plotis yra dvidešimt aštuoni centimetrai. Tai paaiškinama praktiniu pavyzdžiu. Vidutinio vyro pėdos dydis yra keturiasdešimt antras – keturiasdešimt trečias. Tokios pėdos ilgis centimetrais būtų apie dvidešimt penkis. Prie šio dydžio dar pridedama taip vadinamoji pakopos nosis, kuri yra trys centimetrai. Taip gaunamas aukščiau minėtas pakopos plotis. Siauresni laiptai, ypač jais lipant žemyn, bus tikrai nepatogūs.

Taigi pakankamas pakopos plotis lemia laiptų patogumą. Patogumą taip pat įtakoja ir pakopų skaičius vienoje laiptasijoje. Jų turi būti iki septyniolikos, o geriausia ir patogiausia, kai yra dvylika.

Turėklų grožis ir funkcionalumas

Įrengti laiptų turėklai užtikrina, kad lipimas laiptais būtų saugus. Saugus jų aukštis yra apie devyniasdešimt centimetrų. Patys turėklai turbūt labiausiai prisideda prie finalinio laiptų gamybos proceso. Meninės ar kalviškos turėklų detalės pabrėžia laiptų išskirtinumą, žinoma, neužgoždamos pagrindinės jų funkcijos.

Medžiagų, formų įvairovė ir architekto vaizduotė kaskart gali sukurti įstabiausius turėklus. Tačiau ne kiekvienam klientui to reikia. Dialogas tarp užsakovų ir vykdytojų turi būti vykdomas nuolat, siekiant geriausio rezultato ir vaizdo. Abiems pusėms kompromisiniai sprendimai kartais sunkiai priimami, tačiau įgyvendinti nustebina tobulumu, ypač užsakovus.

Nlp.lt

Leave a Reply

Your email address will not be published.