0

Originalios dovanos – “Kitoks požiūris”

Vis labiau artėjant visų labai laukiamoms žiemos šventėms, nejučia pradedame galvoti, ką gi šiemet padovanoti brangiausiems žmonėms. Pažvelkime į dovanas šiek tiek kitaip, t.y. ne per prekybos centrų prizmę.

Ar gi ne miela kokia nors proga gauti draugės rankomis suvertą vėrinį ar auskarus? O jei dar tai veltinio karoliukų vėrinys – tai tiesiog nuostabu! Dažna moteris dabar imasi rankdarbių veiklos. Ypatingai daug naujų talentų atsiranda šaltuoju metų laiku, kai ilgi ir tamsūs vakarai leidžiami namuose.

ranku-darbo-dovanos

Rankų darbo originalios dovanos ir ne tik..

Rankdarbių veikla, žinoma, dažniausiai asocijuojasi su mezgimu, nėrimu, siuvinėjimu, t.y. su moteriška veikla. Taip, ši rankų darbo gaminių sritis reikalauja daug kruopštumo. Tačiau pasigirsta atsiliepimų ir apie vyrų mezginius. Vilnonės kojinės, mielas šalikėlis, šiltos kumštinės pirštinės – ar gi tai ne originalios dovanos Kalėdų proga?

Vis dažniau tenka skaityti ar nugirsti kalbantis, kad nemažai šeimyniškų moterų imasi gaminti (virti) muilą namuose. Pasakysite, kad grįžtama į labai senus laikus? Žinoma, nusipirkti jau pagamintą muilo gabalėlį prekybos centre visada greičiau ir paprasčiau. Tačiau pačios muilą gaminančios moterys mėgausi gamybos procesu, eksperimentuoja derindamos skirtingus aliejus, kvapus. Pats muilo virimas teikia žymiai daugiau teigiamų emocijų nei pats rezultatas – muilo gabalėlis.

Bet jeigu pavyksta ne tik gražus, bet ir kvapnus gaminys – jis keliauja į gražią pakuotę ir į rankų darbo dovanų kraitelę. Bet kuri draugė ar kolegė, gavusi tokio namuose gaminto kvapnaus muilo gabalėlį, tikrai apsidžiaugs.

Vyrų „rankdarbiai“

Prisiminkime mūsų prosenelių laikus. Tuo metu dar nebuvo radijo, televizorių, kompiuterių ir interneto. Todėl tiek moterys, tiek vyrai ilgais žiemos vakarais užsiimdavo įvairia kūrybine veikla. Kadangi nebuvo ir didžiulių prekybos centrų, tekdavo vyrams virves vyti, krepšius pinti, šaukštus drožti, kubilus, skrynias gaminti.

Šiandien esame persisotinę per didele pasiūla įvairių daiktų, kurie dažnai būna ir nekokybiški. Todėl vis dažniau prisimename senuosius tradicinius lietuviškus amatus.

Lietuvių menininko rankomis pintas krepšys ar išdrožtas šaukštas – vėl gi puiki rankų darbo dovana artėjant kokiai nors progai. Civilizacijai modernėjant taip jau nutiko, kad tie, kurie imasi kokius nors daiktus meistrauti rankomis, dabar vadinami menininkais. Anksčiau gi kiekvienoje troboje buvo apstu pačių šeimininkų pasigamintų daiktų.

Molinukai

Vėlgi grįžtant į senesnius laikus, pagrindiniai indai, dubenys ir puodeliai tuomet būdavo moliniai. Šiuo amatu jau užsiimdavo ne kiekvienas. Puodžiai žiesdavo ir kasdieniam naudojimui reikalingus indus, ir gražesnius, naudojamus tik per šventes ar užėjus svečiams.

Tačiau laikui bėgant molinius indus ėmė keisti labiau praktiškesni, t.y. metaliniai, aliumininiai, vėliau keraminiai. Todėl moliniai ąsočiai, dubenys, puodeliai dabar tampa kone egzotika. O tai, kas yra reta egzotika, juk puikiai tinka įteikti  kaip dovaną.

Pavyzdžiui, draugams, turintiems sodybą ir joje puoselėjantiems kaimišką stilių, puiki rankų darbo dovana būtų molinis ąsotis, sklidinas naminės duonos giros. O šalia ąsočio ant padėklo galėtų „nutūpti“ šeši ar daugiau molinių puodelių.

Stiklas

Stiklo pramonė šiandien koja kojon žengia su besikeičiančiomis mados tendencijomis. Žinoma, jaunai šeimai tikrai pravers pirmas arba dar vienas vyno ar šampano taurių komplektas. Bet norint kažkuo nustebinti, reikia atidžiau paieškoti įdomių gaminių iš stiklo. O jų tikrai yra, tereikia tik pradėti paiešką – fizinę arba elektroninę.

Aišku, dekoratyviniai ir rankų darbo stiklo gaminiai retai teturi praktinę vertę. Na, nebent gėlių vazos, saldaininės ar vaisinės. Visi kiti mieli stikliniai niekučiai – tai gražios rankų darbo dovanos, kuriomis džiaugiamasi į jas žiūrint iš tolo.

Tekstilė

Grįžtant prie senovės moterų rankdarbių, kone kasdienis moterų žiemos darbas būdavo verpimas ir audimas. Darbščios audėjos ausdavo lininius rankšluosčius, lovatieses, užvalkalus patalynei ir kitus audinius. Dabar šis amatas, kaip ir daugelis kitų, tampa tautiniu paveldu. Nes audimo staklių kad ir pas kaimo močiutes trobose jau beveik neįmanoma rasti.

Dėl visų šių priežasčių lininiai ar medvilniniai audiniai ir viskas, kas iš jų siuvama, priskiriama rankų darbui. Iš tiesų, vis daugiau praeivių gatvėse pirkinius nešasi medvilniniuose maišeliuose. Vieni, žinoma, kartu „nešiojasi“ ir įvairių prekinių ženklų reklamą. Kiti visgi turi įsigiję, gavę dovanų ar pasisiuvę patys medvilninius pirkinių ar kitų daiktų maišelius.

Tad kodėl gi nepadovanojus draugei tokios smagios rankų darbo dovanos – mielais piešiniais dekoruoto medvilninio ar lininio maišelio. O draugų vaikutis tikrai džiaugtųsi gavęs panašią ir smagią kuprinę, kurioje galėtų nešiotis savo daiktus į darželį arba į mokyklą.

Pabaigai

Taigi šių metų Kalėdoms pasidairykime kitokių dovanų nei įprastai. Kas turi laiko, noro ir įkvėpimo – pirmyn gaminti rankų darbo dovanas jau dabar. Šis darbas, kaip žinia, užima daug laiko. O kam su laiku sudėtingiau – keliaukite į kitokių dovanų „medžioklę“.

Sėkmės!

Nlp.lt

Leave a Reply

Your email address will not be published.